Varasemad aastad

Eestis on aasta parimaid sportlasi valitud juba üle 80 aasta. Esimest korda valiti Eestis aasta sportlasi 1931. aastal, kui Eesti Spordilehe avanumbris küsiti lehelugejailt eelistusi 1930. aasta osas. 1933. aastal võttis selle tava ametlikult üle Tallinna Spordipressi Klubi.

Aasta sportlane on aunimetus, mida antakse järjepidavalt välja alates aastast 1955. Kuni aastani 1966 selgitati parim sportlane välja ainult absoluutarvestuses, alates 1967. a tunnustatakse parimat mees- ja naissportlast eraldi kategooriates. Aasta võistkonna auhinda antakse välja alates 1969. aastast ja Aasta treeneri auhinda alates 1988. aastast.

Aasta sportlase, treeneri ja võistkonna tiitli laureaadid saavad auhinnaks skulptor Mati Karmini loodud taiese Kristjan.

Skulptuur Kristjan

Fakte Aasta sportlane ajaloost

Kõige rohkem "Aasta sportlane" tiitleid pälvinu

Kõige rohkem Eesti aasta parima sportlase tiitleid on pälvinud Erika Salumäe, kes on vahemikus 1983 kuni 1996 valitud Eesti parimaks koguni üheksal korral.

"Aasta sportlane" kõige rohkem kordi järjest

Kõige rohkem aastaid järjest on Eesti parimaks sportlaseks valitud Aavo Pikkuus – viis korda aastail 1974-1978.

Kõige pikema vahega "Aasta sportlane" tiitli pälvinu

Kõige pikema perioodi vältel on Eesti aasta parimaks sportlaseks valitud malelegend Paul Keres, kes tunnistati parimaks kolmel korral 26 aasta jooksul! Kerese nimele jääb ka pikim ajavahemik kahe järjestikuse tiitli vahel – 22 aastat. Oma esimese tunnustuse sai ta 1937. aastal 21-aastasena Tallinna Spordipressi Klubilt ning viimased kaks 1959. ning 1962. aastal.


Kõige noorem "Aasta sportlane" auhinna laureaat

Kõige nooremana on Eesti aasta parimaks sportlaseks valitud kaks 16-aastast ujujat - Kaire Indrikson 1977. aastal ning mõni kuu vanem Marina Trofimova 1980. aastal. Meestest on noorimana Eesti aasta sportlaseks valitud Aavo Pikkuus – 1974. aastal oli ta 20-aastane.

Kõige vanem "Aasta sportlane" auhinna laureaat

Kõige vanemana on Eesti aasta parimaks sportlaseks valitud Paul Keres, kes 1962. aastal pälvis tiitli 46-aastasena. Naistest on rekord vehkleja Heidi Rohi käes – 2001. aastal oli ta 35-aastane.

"Aasta sportlane" laureaat nii sportlasena kui treenerina

Eesti aasta parimaks nii sportlase kui ka treenerina on ainsana tõusnud Heino Puuste – sportlasena 1982, 1983, 1986 ning treenerina 2005 (pälvis tunnustuse Andrus Värniku juhendajana).

Edukaim spordiala "Aasta sportlane" valimisel

Eesti aasta parimate sportlaste hulgast leiab alates 1930ndatest kuni tänaseni kõige rohkem kergejõustiklasi – 19. Sama ala esindajaid on kõige arvukamalt ka aasta parimate meessportlaste loetelus – kokku 14. Eesti parimate naissportlaste seas on aga kõige rohkem hoopis vehklejaid – 7.

Edukaim spordipere "Aasta sportlane" valimisel

Eesti edukaimaks sportlaspereks võib pidada ujumisdünastiat, mille kolm põlvkonda valitsesid veeradu enam kui poole sajandi vältel. 1957. aastal valiti Eesti esisportlaseks ujuja Ulvi Voog ning 1977. aastal tema tütar Kaire Indrikson. 2011. ja 2012. aasta parimaks naissportlaseks valiti aga Ulvi Voogi lapselaps ning Kaire Indriksoni õetütar Triin Aljand.

Kõige tituleerituim sportlane ilma "Aasta sportlane" tiitlita

Kõige tituleeritum sportlane, keda pole kordagi valitud Eesti parimaks, on ilmselt võrkpallilegend Viljar Loor. Ainsa eestlasena täiskasvanute arvestuses nii Eesti (NSV) meistriks, NSV Liidu meistriks, Euroopa meistriks, maailmameistriks kui ka olümpiavõitjaks kroonitud spordimees jäi parimate valikul ikka ja jälle kellegi varju.

Eesti Aasta meessportlased,

 naissportlased, võistkonnad, treenerid.
AASTAD 1955 – 2016

1955 kuni 1966 valiti parimad absoluutarvestuses, alates 1967 hakati valima eraldi parimaid mees- ja naissportlasi, alates 1969 parimat võistkonda ja alates 1988 ka parimaid treenereid.

Aasta
Meessportlased
Naissportlased
Võistkonnad
Treenerid
Aasta Meessportlased Naissportlased Võistkonnad Treenerid
2016 Rasmus MÄGI Ksenija BALTA Eesti sõudmise4-paat Matti KILLING
2015 Mart SEIM Epp MÄE Eesti sõudmise4-paat Alar SEIM
2014 Rasmus MÄGI Erika KIRPU Vehklemise naiskond Anne ja Taivo MÄGI
2013 Nikolai NOVOSJOLOV Julia BELJAJEVA Vehklemise naiskond Henn PÕLLUSTE
2012 Heiki NABI Triin ALJAND Eesti sõudmise 4-paat Henn PÕLLUSTE
2011 Gerd KANTER Triin ALJAND Eesti jalgpallimeeskond Tarmo RÜÜTLI
2010 Nikolai NOVOSJOLOV Kristina ŠMIGUN-VÄHI Eesti võrkpallimeeskond Avo KEEL
2009 Andrus VEERPALU Ksenija BALTA Eesti sõudmise 2-paat Mati ALAVER
2008 Gerd KANTER Kaia KANEPI Eesti sõudmise 2-paat Vesteinn HAFSTEINSSON
2007 Gerd KANTER Irina EMBRICH Eesti sõudmise 2-paat Vesteinn HAFSTEINSSON
2006 Andrus VEERPALU Kristina ŠMIGUN Eesti sõudmise 4-paat Anatoli ŠMIGUN
2005 Andrus VÄRNIK Maarika VÕSU Eesti sõudmise 4-paat Heino PUUSTE
2004 Jüri JAANSON Kristina ŠMIGUN Eesti sõudmise 2-paat Igor GRINKO
2003 Andrus VÄRNIK Kristina ŠMIGUN Markko MÄRTIN-Michael PARK Mati ALAVER
2002 Andrus VEERPALU Kristina ŠMIGUN Eesti epeenaiskond Mati ALAVER
2001 Andrus VEERPALU Heidi ROHI Eesti epeemeeskond Mati ALAVER
2000 Erki NOOL Kristina ŠMIGUN Markko MÄRTIN-Michael PARK Aavo PÕHJALA
1999 Andrus VEERPALU Kristina ŠMIGUN Eesti epeemeeskond Mati ALAVER
1998 Erki NOOL Jane SALUMÄE Eesti epeemeeskond Anatoli ŠMIGUN
1997 Erki NOOL Kristina ŠMIGUN Eesti kümnevõistluse meeskond Rein SOKK
1996 Erki NOOL Erika SALUMÄE Eesti epeemeeskond Rein SOKK
1995 Jüri JAANSON Erika SALUMÄE Eesti epeenaiskond Rein SOKK
1994 Ago MARKVARDT Margrit TOOMAN Eesti kahevõistluse meeskond Tiit TAMM
1993 Indrek SEI Oksana JERMAKOVA Eesti korvpallimeeskond Jaak SALUMETS
1992 Kaido KAABERMA Erika SALUMÄE Tõnu TÕNISTE-Toomas TÕNISTE Rein OTTOSON
1991 Tiit SOKK Kristina NURK “Kalevi” korvpallimeeskond Jaak SALUMETS
1990 Jüri JAANSON Erika SALUMÄE Tõnu TÕNISTE-Toomas TÕNISTE Mihkel LEPPIK
1989 Jaan EHLVEST Erika SALUMÄE “Kalevi” korvpallimeeskond Mihkel LEPPIK
1988 Allar LEVANDI Erika SALUMÄE Tõnu TÕNISTE-Toomas TÕNISTE Rein OTTOSON
1987 Jaan EHLVEST Erika SALUMÄE “Kalevi” korvpallimeeskond  
1986 Heino PUUSTE Kaija PARVE Eesti epeemeeskond  
1985 Riho SUUN Kaija PARVE 100km maantesõidu meeskond  
1984 Tiit HAAGMA Erika SALUMÄE 100km maantesõidu meeskond  
1983 Heino PUUSTE Erika SALUMÄE TRÜ korvpallinaiskond  
1982 Heino PUUSTE Inna ROSE Vello ÕUNPUU-Aarne TIMUSK  
1981 Jüri POLJANS Inna ROSE Heiki OHU-Toomas DIENER  
1980 Jaak UUDMÄE Marina TROFIMOVA Eedo RAIDE-Georg VALDEK  
1979 Jaak UUDMÄE Reet PALM Gennadi KINKO-Tiit HELMJA  
1978 Aavo PIKKUUS Reet PALM TNLV väravpallinaiskond  
1977 Aavo PIKKUUS Kaire INDRIKSON “Kalevi” võrkpallimeeskond  
1976 Aavo PIKKUUS Liivi ERM Gennadi KINKO-Tiit HELMJA  
1975 Aavo PIKKUUS Virve HOLTSMEIER Eesti Solingu paatkond  
1974 Aavo PIKKUUS Endla VELLEND Eesti Solingu paatkond  
1973 Ain VILDE Illa RAUDIK Tartu “Kalevi” sõudmise 4-paat  
1972 Jaan TALTS Raissa RUUS Tartu “Kalevi” sõudmise 2-paat  
1971 Vambola HELM Luule TULL Eesti korvpallimeeskond  
1970 Jaan TALTS Tiiu PARMAS “Kalevi” korvpallimeeskond  
1969 Jaan TALTS Svetlana TŠIRKOVA “Kalevi” korvpallimeeskond  
1968 Jaan TALTS Laine ERIK    
1967 Jaan TALTS Laine ERIK    
1966 Mart VILT      
1965 Toomas LEIUS      
1964 Ants ANTSON      
1963 Toomas LEIUS      
1962 Paul KERES      
1961 Toomas LEIUS      
1960 Hanno SELG      
1959 Paul KERES      
1958 Uno PALU      
1957   Ulvi VOOG    
1956 Uno PALU      
1955 Feliks PIRTS      

Hääletus on lõppenud!